Aromaterapeutická masáž po sportovní zátěži

V zahraničí je aromaterapie již součástí alternativní a komplementární medicíny. Současné publikace ukazují, že použití esenciálních olejů pro sportovce za účelem zvýšení jejich výkonu a udržování potřebné tělesné a duševní kondice, představují pozitivní trend. Ujme se i u nás? 

Regenerace svalových obtíží

Sportovci mají zpravidla tu výhodu, že umějí naslouchat svému tělu, pracovat s psychickými a fyzickými stresory. Aromaterapeutická relaxační masáž po namáhavém výkonu nebo tréninku zbaví sportovce svalové únavy a urychlí zotavení organismu.

Kombinace doteku ve spojení s hojivou silou esenciálních (= éterických) olejů působí na svaly pod kůží, ale i na svaly uložené hluboko, na orgány a jiné tělesné systémy. V oblasti fyzické zbavuje bolesti, zvyšuje cirkulaci krve a lymfy, pomáhá odstranit toxiny z těla, snižuje svalové napětí a únavu. Pomáhá na úrovni emocionální, spirituální i energetické.

Účinky esenciálních olejů

Ošetření bolavých svalů esenciálními oleji je výbornou volbou z mnoha důvodů. Mají pozitivní vliv na zmírnění nebo úplné odstranění svalových obtíží spojených s fyzickou zátěží sportovce. Pro masáž vybírám oleje podle jejich chemického složení zpravidla s účinky analgetickými, spazmolytickými - myorelaxačními a protizánětlivými. 

K regeneraci dochází ve chvíli, kdy se klient dokáže uvolnit a relaxovat. Hloubka relaxace je individuální. Kdo umí uvolnit veškeré svalové i psychické napětí, vnitřně se zklidnit, ten mívá, podle Pavla Koláře, pevnější duševní i tělesné zdraví, méně se unaví a bývá v životě spokojenější.